بیماری, مقالات

حاملگی و کمر درد

حامگی استرس قابل ملاحظه ای بروی ستون فقرات خانم ها ایجاد میکند و می تواند سبب ایجاد کمر درد های شدید در هنگام حاملگی یا در فاصله کوتاهی پس ازآن گردد .

کمر درد طولانی مدت در حاملگی علامت ادامه کمر درد پس از زایمان نیز خواهد بود  50 تا80 درصد خانم ها در طی حاملگی دچار کمردرد می شوند که ممکن است از کمر درد خفیف در پوزیشن های خاص تا درد شدید مزمن متفاوت باشد معمولا کمر درد های حاملگی از ماه 5 تا 7 شروع می شوند. خانم هایی که قبل از حاملگی کمر درد داشته باشند درد در آن ها شایع تر است و در ماه های اولیه حاملگی رخ می دهد.

در حاملگی درد در دو ناحیه است یا در ناحیه کمر و یا در ناحیه لگن منظور از کمر خط وسط کمر و بالای محل بستن کمربند است این درد ممکن است به پا تیر بکشد این درد مانند کمر درد در خانم هایی غیر حامله است که در نشستن و ایستادن طولانی مدت تشدید می شود. درد لگن در خانم ها در حاملگی 4 بار شایع تر از درد کمر است محل آن زیر خط کمربند و در طرفین است که ممکمن است در یک طرف یا هر دو طرف حس شود این درد ممکن است تا باسن یا ران کشیده شود ولی به زیر زانو امتداد ندارد درد لگن به خوبی کمر درد به استراحت پاسخ نمی دهد و حالت درد با خشکی صبحگاهی نیز ممکن است همراه آن باشد فعالیت هایی که سبب تشدید این درد می شود شامل : غلت زدن در تخت ، بالا رفتن از پله ، درد هنگام بلند شدن از حالت نشسته ، وراه رفتن می باشد.

نشستن طولانی مدت این درد ها تشدید می کند. بر عکس کمر درد ورزشکار بودن و وضعیت فیزیکی مناسب قبل از حاملگی از درد لگن در حاملگی جلوگیری نمی کند.

درمان ورزش هایی مناسب و فیزیوتراپی و اصلاح نحوه ایستادن و خوابیدن.

photo set of pregnant woman doing exercises isolated on white background

photo set of pregnant woman doing exercises isolated on white background

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *