بیماری, مقالات

صدمات ورزشی و ستون فقرات

عمده صدمات ورزش در ورزشکاران جوان به صورت صدمات مزمن در یک ستون فقرات در حال رشد می باشد شایع ترین علت کمردرد درورزشکاران جوان ناشی از ورزش هایی می باشد که خم شدن شدید کمر به عقب و چرخش های مکرر کمر را دارد که در ورزش هایی مثل ژیمناستیک و فوتبال و وزنه برداری می باشد. در تمام ورزش ها بدن سازی ملایم ، گرم کردن قبل از شروع ورزش وتکنیک مناسب برای جلوگیری از ایجاد صدمه لازم است .

در درمان صدمات ورزش یک دوره کوتاه مدت از استراحت کافی است. کلید بهبودی تغییر فعالیت است نه قطع آن. ورزشکار،هر چه زودتر ورزش را از سربگیرد، بهبودی بهتری خواهد داشت . فیزیوتراپی پاسیو مانند استفاده از یخ ، ماساژ و سپس گرما در درمان اولیه مفید است ولی ورزشکار نیاز دارد که هر چه سریع تر تحت فیزیوتراپی اکتیو قرار بگیرد که خودش در بهبودی خویش نقش داشته باشد . کشش نقشی  در بهبود درد های ستون فقرات ندارد و بر اساس مطالعات جدید یک درمان از مد افتاده است.

راه رفتن در آب  یک تمرین ملایم تقویت عضلات می باشد به خصوص را رفتن در آب عمیق با کمک جلیقه نجات به علت سبک شدن بدن در آب با برداشته شدن فشار از ستون فقرات بسیار مفید می باشد .

شنا یک ورزش بسیارمفید برای تقویت ستون فقرات می باشد اما باید توجه داشت که اگر تکنیک مناسب شنا استفاده نشود سبب تشدید صدمات به ستون فقرات می گردد .

دوچرخه سواری ورزش مناسبی برای تقویت ستون فقرات می باشد اما مهم است که از وضعیت خم شدن به جلو به مدت طولانی باید اجتناب کرد بنابر این استفاده از دوچرخه کوهستان نسبت به دوچرخه کورسی ارجحیت دارد برای جلوگیری از ارتعاشات سطح نا هموار زمین در اوایل درمان دوچرخه ثابت بهتر می باشد تمرینات برای تقویت ستون فقران هنگامی موثرتر است که روزانه انجام شود .

دیسک کمر در صبح ها پس از بیدار شدن از خواب حجم آب بیشتری دارد .بنابر این نرمش هایی که نیاز به حرکت ستون فقرات در تمام دامنه حرکتی  دارد مانند خم شدن به جلو و درازو نشست در اول صبح با فاصله کوتاهی از بیدار شدن مطلقا توصیه نمی شود .

شیوع کمر درد در نوجوانان با مدت زمانی که آنها صرف فعالیت فیزیکی می کنند نسبت عکس و با مدت زمانی که پای تلویزیون و رایانه می نشینند نسبت مستقیم دارد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *